Історія закладу

Невід’ємною частиною розвитку села є історія школи, яка нараховує 116 років. Вперше школа була відкрита у 1896 році. Спочатку це була двокласна церковна школа, де діти навчалися лише в двох класах, або в чотирьох групах. Приміщення було побудоване з дерева. І нині воно розташоване на території теперішнього шкільного саду. Навчання велося за церковними книгами. Керівником школи був Едвард Новак. 
   Коли наші землі опинилися під владою Польщі у 1920 році, то була відкрита польська школа. Спочатку в школі було дозволено викладати українську мову, але згодом польський уряд заборонив її викладання і навчання велося лише польською мовою. Саме в цей час було переведено школу в нове цегляне приміщення (тепер це стара школа). За Польщі була початкова школа. Так було до 17 вересня 1939 року, коли приєднали західно-українські землі до СРСР. Під час німецько-фашистської окупації навчання в школі не проводилося.  Відновився освітній процес лише у 1944 році. До 1965 року на посаді директора школи перебували Андрусік Ганна Мусіївна, Бобошко Олексій та Дядечко Олексій Спиридонович.

У вересні 1965 року розпочалося будівництво нової школи і тривало до 1970 року. Директором школи у цей час був Царенко Віктор Федорович. Також 1970 року була проведена реконструкція старої школи.  

Нова школа була розрахована на 365 учнів, а відвідувало її 550 дітей. Це були діти не лише зі Старої Рафалівки, а й із Сопачева, Бабки, Вараша, Собіщиць. Для дітей з сусідніх шкіл було збудовано інтернат.

В 1972-1973 н.р. на базі середньої школи було відкрито автошколу, в розпорядженні якої було три автомашини і один трактор. Навчально-дослідна ділянка становила 1,2 га і була однією з найкращих у районі.

У 1997 році Віктор Федорович Царенко пішов на заслужений відпочинок, а з 1 жовтня 1997 року директором школи було призначено Гурика Володимира Романовича, який сумлінно виконував свої обов’язки до 2011 року. На гідну заміну Володимира Романовича було призначено Будько Ніну Сергіївну, яка і до цього часу є її керівником.
   У січні 2007 року школа святкувала 110-річчя від дня заснування.

Сьогодні Старорафалівська гімназія – це заклад, в якому здобувають освіту 103 дитини 1-8 класів.  Понад 50 відсотків випускників стають студентами вищих навчальних закладів Рівненщини  та України. Серед випускників  Старорафалівської гімназії велика кількість висококваліфікованих працівників різних галузей господарства, державних службовців, педагогів, лікарів, інженерів .